جهت عضویت در کانال دودران در تلگرام کانال زیر را نوشته و برای دوستان ارسال کرده و در گروه عضو شوید.

Doudaran@

و یا روی لینک زیر کلیک کنید.

http://telegram.me/doudaran

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 21:43 | لینک  | 

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 18:5 | لینک  | 

سلام به اهالی روستای دودران
بنده بنا به تقدیر و سرنوشت (با اختیار) حدود 3 ماه است که دیگر در ایران نیستم و در کانادا زندگی میکنم . به همین خاطر از خبر ها و امکان عکاسی و معرفی اهالی در سایت و ... مقداری دور هستم لطفا با فرستادن عکس ، معرفی اهالی ، خبر و ... به ایمیل بنده ، من را در بروز رسانی سایت کمک کنید.
Mansournouri@gmail.com

با آرزوی موفقیت برای تمام شما
مدیر سایت
منصور نوری دودران 

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 18:7 | لینک  | 

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 10:13 | لینک  | 

مدیریت سایت ، سال ۱۳۹۱خورشیدی را به شما هم روستائیان تبریک عرض می نماید.

امیدوار است سالی خوش و خرم در سایه الطاف خداوند مننان داشته باشید.

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 15:0 | لینک  | 

روستای دودران در نقشه جهانی http://maps.google.com  ثبت شد شما از این پس با جستجوی نام دودران به لاتین (Doudaran) در نقشه گوگل و در Google earth آن را پیدا خواهید کرد .

در ضمن جاده دودران تا فندقلو به نام Doudaran-Fandoghlou نیز ثبت شد.

به امید آبادانی روستایمان

مدیر سایت

منصور نوری دودران

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 21:54 | لینک  | 

او از اصحاب رسول خدا بود و در کوفه سکونت داشت و از یاران على علیه‏السلام بود و در تمام جنگ‌ها در خدمت آن حضرت شمشیر مى‏زد و از جمله خواص اصحاب آن حضرت و حاملان علوم آن بزرگوار است، او از جمله کسانى است که مشتاقانه به یارى امام حسین علیه‏السلام شتافتند.(101)حبیب بن مظاهر و
مسلم بن عوسجه در کوفه براى امام بیعت مى‏گرفتند و چون عبیدالله بن زیاد به کوفه آمد و اهل کوفه مسلم را تنها گذاشتند، قبیله حبیب بن مظاهر و مسلم بن عوسجه آنها را پنهان کردند تا آسیبى به آنها نرسد، و هنگامى که امام حسین علیه‏السلام به کربلا آمد آن دو به سوى آن حضرت حرکت کردند، روزها
مخفى مى‏شدند و شب‌ها طى طریق مى‏نمودند تا به اردوى امام علیه‏السلام ملحق شدند.

هنگامى که امام حسین علیه‏السلام براى اداى نماز ظهر از سپاه کوفه مهلت خواست، حصین بن تمیم گفت: نماز از شما پذیرفته نیست!!

حبیب بن مظاهر در پاسخ او گفت: گمان مى‏کنى که نماز از آل رسول خدا پذیرفته نشود و نماز تو اى احمق نادان مقبول افتد؟!

حصین بن تمیم به او حمله کرد و حبیب نیز به طرف او حمله ور شد و ضربه‌اى بر صورت اسب وى زد و بر اثر همین ضربه، حصین از اسب بر زمین افتاد، یارانش آمده او را نجات دادند و حبیب بر آنان حمله کرد و رجز مى‏خواند و مى‏گفت:

انا حبیب و ابى مظهر فارس هیجأ و حرب تسعر انتم اعدّ عدًّْ و اکثرو نحن او فى منکم واصبر.

پس گروهى را به قتل رساند تا این که بدیل بن صریم با شمشیر به او حمله کرد و ضربه‌اى بر او وارد ساخت، و مردى از تمیم نیز با نیزه بر او حمله ور شد، حبیب از اسب بر زمین افتاد و چون خواست بپاخیزد، حصین بن تمیم با شمشیر ضربه‌اى دیگر به سر او زد، و آن مرد تمیمى سر از تن حبیب جدا کرد، رضوان و
بهشت خداوند بر او مبارک باد.

حصین بن تمیم به آن مرد تمیمى گفت: من با تو در کشتن حبیب شریک هستم! او مى‏گفت: من خود به تنهایى حبیب را کشته‏ام!

حصین بن تمیم به او گفت: سر حبیب را به من ده تا بر گردن اسبم آویزان کنم تا مردم بدانند من در کشتن او با تو شریکم! و بعد به تو خواهم داد که نزد عبیدالله ببرى و جایزه بگیرى!! ولى او قبول نکرد!آشنایان آن دو آنها را اصلاح دادند و حصین بن تمیم سر را به گردن اسب آویزان نموده و در میان لشکر مى‏چرخید! و بعد به او برگرداند.

محمدبن قیس نقل کرده است که شهادت حبیب بن مظاهر براى امام بسیار گران آمد و دل مبارکش شکست و گفت: از خدا انتظار دارم که حامیان مرا و یاران مرا اجر دهد.

همچنین آمده است که آن حضرت فرمود: اى حبیب! چه برگزیده مردى بودى که خدا تو را توفیق عنایت کرد تا هر شب ختم قرآن کنى.

بهر حال از آنچه گذشت معلوم مى‏شود حبیب بن مظاهر قبل از نماز ظهر به شهادت رسیده است.

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 11:34 | لینک  | 

حضرت رسول (ص) می فرماید: «مَنْ أَخَذَ أَرْضاً بِغَيْرِ حَقٍّ كُلِّفَ أَنْ يَحْمِلَ تُرَابَهَا إِلَى الْمَحْشَرِ»(تهذيب‏الأحكام، ج‏6، ص‏294) كسى اگر زمين مردم را به ناحق بگيرد، روز قيامت بارش خيلى سنگين است

 

راستی چه بر سر ما آ مده؟

دین ما اسلام ، مذهب ما شیعه ، کشور ما ایران ، راستی ما را چه شده؟

باید مواد اولیه و روش پخت عالی باشند تا خوراک عالی حاصل شود!!!
برای کشت پربار ، زمین پر آب ، بذر عالی و کشاورز ماهر لازم است  !!!!
و.....

آیا برای انسان درس بودن غیر از شریعت برتر (اسلام) و کتاب آسمانی (قرآن) و طریقت برتر (شیعه) و کوهی از احادیث و ادبیات سرشار از ادب و اخلاق و ..... بس نیست.

چه بر سر ما آمده و ما را چه شده است؟

روزگاری حرمتی وجود داشت ، حق و نا حقی و  زن و مردی ، ...

ولی امروز ....

اندک زمانیست که یادمان رفتست اهل دنیائیم یا آخرت ، مسلمانیم یا .... 

در چند سفر آخر چیزی که از روستا دیدم دیوار های سر به فلک کشیده دنیا و آخرت مردم روستایم بود،هر کس به هر بهانه ای برای بزرگتر کردن طمع دنیوی خود سنگ روی سنگ قرار داده بی آنکه ذره ای بر حق یا ناحق بودن آن تامل کند ، خانه هایی که نماز در آن خواهند گذاشت ، نذر امام خواهند کرد و کودکان خود را در آن پرورش خواهند داد ،

شما بگوئید !!! با این همه مواد خراب ، فکر خراب ،...  بر سر کودکان ما چه خواهد آمد ، برسر ما ....

شاید بعد ها روزگار را مقصر بدانیم  و از راه خدا دور شویم و لعن بر دین خدا و .... بفرستیم ، و همه را جز خود در سرنوشتمان مقصر بدانیم . شاید ندانیم که فرزندی که حرمت بزرگ خود را ندانست و مورد حمایت پدر و مادر خود قرار گرفت روزگاری حرمت  پدر و مادر خود را نیز در همان جایگاه بزرگتر خواهد شکست . زیرا به او یاد داده ایم حرمت بشکند. و حرمت شکن خط قرمز ندارد .

 روی سخنم با بزرگان ، پدران و مادران روستایم هست. چشم در چشم قرار گرفتن برای تصاحب جند متر زمین و یا ....  ، حرمت میشکند و چه بدتر زمانی که فرزندان وارد فائله شده و حرمت شکنی کنند و شرم بر پدران و مادرانی که نردبان بی آبرویی فرزندان خود می شوند.

در آئین مسلمانی و ایرانی ما حرمت ریش سفیدان ، رعایت حق و الناس ، و دل نبستن به دنیا و رضای خدا بار ها سفارش شده است  ولی گوش هایمان کر است و چشم هایمان نابینا و نمی دانیم به کجا می رویم.

خدا بر ما رحم کند .

نویسنده: مدیر وبلاگ (منصور نوری دودران)

 

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 21:31 | لینک  | 

روز چهارم مرداد ماه به مناسبت تشکیل اولین حکومت شیعی و اسلامی در ایران  در قرن دهم هجری به عنوان روز اردبیل نامگذاری شده است. اردبیل خاستگاه تشیع در ایران  و مرکز شکل گیری حکومت صفویان است
نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 20:7 | لینک  | 

سلام میکنم خدمت تمام هم روستایی های خوبم

در این جند سال که این وبلاگ رو ایجاد کردم سعی کردم مطالبی را که به نظر بنده قابل درج هست در این سایت قرار بدهم و علی رغم درخواست بنده مبنی بر کمک دوستان جهت پر بار کردن سایت ولی متاسفانه ....  

باز درخواست خودم رو تکرار میکنم و از شما عزیزان می خواهم با ارسال مطالب و مشخصات مردم دودران (قدیمی و جدید) ، خاطرات و اخبار روستا ، بنده را یاری نمائید.

با تشکر از عزیزانی که تا به حال بنده را یاری نموده اند به خصوص جناب مهندس محمد نوری دودران .

مدیر وبلاگ روستای دودران
منصور نوری دودران

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 21:37 | لینک  | 

چهارم خرداد روز جشن گلهای بابونه می باشد که این جشن در منطقه نمین و در جنگلهای فندقلو  ، در دشتهای پر از گلهای سفید بابونه برگزار می شود .

بابونه، گیاهى است یکساله از تیره مرکب یان به ارتقاع 40 سانتى متر که پایا بوده و به طور خودرو در بسیارى از نواحى مى روید. ساقه آن داراى انشعابات فراوانى است که به گل آذین هاى کپه اى (کاپیتول ها) به قطر تا 2 سانتى متر منجر مى شود. کاپیتول، داراى دوگونه گل زبانه اى به رنگ سفید و لوله اى به رنگ زرد هست که به ترتیب در کنار و وسط نهنج قرار یافته اند. برگ هاى بابونه داراى بریدگى هاى زیاد و باریک اند. کاپیتول ها، بخش مورد استفاده آن است که در بهار و تابستان جمع آورى مى شوند. هر چند گیاه مزبور به طور خودرو مى روید، ولى به سبب استفاده بى حد از آن در جهان، در سطوح وسیعى کشت مى گردد. گیاه مورد بحث در نواحى گوناگون ایران از جمله لرستان، خوزستان، آذربایجان شرقى و غربى، اردبیل و استان تهران به حالت خودرو مى روید.

بابونه، طلایه دار سبزى هاى صحرایى است، زیرا در اواخر اسفند و در آستانه بهار، پدید مى آید. بیشتر در زمین هاى خشن، شنى و نزدیک به کناره هاى زمین مى روید، این گیاه، سالان زى است و در زمره گیاهان کلاسیک در مجموعه گیاهان طبى به شمار مى آید و گلى است پایا که تا اواخر تابستان نیز یافت مى شود.

بابونه، براى مصارف غذایى از اواخر اسفند تا ماه هاى فروردین و اردیبهشت که گیاه تر، تازه و تُرد است و ساقه هایش چوبى نشده (ساقه ها و برگ ها در این زمان نرم، لطیف و براق همانند گشنیزاند) استفاده مى شود.

اما براى مصارف طبى، آن را ماههاى خرداد و تیر که نخستین مرحله گل دادن گیاه است (البته در اقلیم هاى مختلف به نسبت سرما و گرماى منطقه اى اندکى فرق مى کند) برداشت مى کنند

اثرات شفابخش بابونه:

این گیاه یکى از مؤثرترین داروها در ترکیبات گیاهان دارویى براى درمان حساسیت که تنگ نفسى ناشى از آن است و براى دل درد، نفخ شکم و دستگاه گوارشى، دردهاى عادت ماهانه، سردردهاى عصبى و میگرنى، کولیت ها، فشردگى عصبى و تب هاى متناوب، مفید است.

طب سنتى را باور بر این است که بابونه داراى طبیعتى گرم و خشک است و داراى ماده ضد حساسیت طبیعى بوده، در نوسازى گلبول هاى سفید خون نقش دارد.

این گیاه، مقوى، مدّر، مسکّن، معرّق و ضد عفونى کننده شناخته شده است.

به علت ادرار آور بودن، بابونه در درمان هاى کلیوى مانند ورم کلیه، سنگ کلیه و سخت ادرارى کاربرد دارد.

بابونه، دوست کبد است و از این رو، به علت صفراآورى اش براى سوء هاضمه و ترشى معده، چاى آن را توصیه مى کنند.

در مصارف آرایشى از محلول هاى بابونه براى زیبایى و تقویت پوست و مو سود جسته مى شود و شایع است که بابونه، رنگ مو را روشن مى سازد. چاى بابونه، ضد نفخ، ضد تشنج، تب بر و عرق آور است. در شست و شوى چشم ها با چاى بابونه، خستگى و سرخى چشم ها مرتفع مى گردد.

بابونه داروى خوبى براى عفونت ویژه زنان است.

بابونه در رنگ مو، به عنوان نرم کننده کاربرد دارد.

بابونه اثرات بسیار مطلوبى روى دستگاه گوارش دارد. نوشیدن چاى بابونه، موجب از میان رفتن گرفتگى ماهیچه هاى دستگاه گوارش، شده و در درمان دل درد، نفخ و ناراحتى هاى گوارشى عصبى و ناشى از فشار روانى (استرس) مفید است. دم کرده گل این گیاه حاوى ترکیباتى است که با منظم کردن حرکات دودى روده هم در درمان اسهال و هم یبوست اثربخش است و انواع سوءهاضمه را از بین مى برد.

بابونه، مسکّنى فوق العاده براى سردرد، میگرن، دندان درد و دردهاى عصبى است، ماساژ با روغن این گیاه نیز مسکنى مؤثر براى دردهاى سیاتیک است.

چاى بابونه، آرام بخش محسوب مى شود. براى رفع بى خوابى و داشتن یک خواب آرام و راحت، کافى است 10 دقیقه قبل از اینکه به رختخواب بروید، یک فنجان چاى بابونه بنوشید.

بخور بابونه، یکى از ماسک هاى مورد علاقه بانوان است. بخور گل بابونه براى بهبود آکنه و جوش هاى صورت مفید است. این بخور علاوه بر تسکین التهاب و از بین بردن میکروب ها سبب تحریک گردش خون صورت مى شود و پوست را جوان و شاداب مى کند.از سوى دیگر منافذ پوست را باز کرده و روند دفع سموم و فلزات سنگینى را که طى روز در آن نفوذ کرده اند، تسریع مى کند.

از سایر خواص قابل توجه گیاه بابونه، روشن نمودن مو بر اثر استفاده مداوم و طولانى مدت است. استفاده از عصاره بابونه در شامپو، خاصیت تقویت کنندگى ریشه مو را دارد و رفع کننده حساسیت هاى پوست سر است.

طرز تهیه چاى بابونه:

یک یا دو قاشق چایخورى پرِ گل بابونه (و یا مخلوطى از گل بابونه، بادرنجبوبه و نعناع) را با یک فنجان آب جوش به مدت ده دقیقه دم کرده و سپس از صافى رد کنید و صبح ها ناشتا یک فنجان از دم کرده را بدون شیرین کردن و به صورت گرم بنوشید.

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 11:9 | لینک  | 

با سلام،

به اطلاع تمامی دانش آموختگان روستای دودران میرسانم در فیس بوک گروهی با عنوان :

" انجمن دانش آموختگان روستای دودران " ایجاد گردیده تا از طریق آن دانش آموختگان روستا بیشتر با هم آشنا شده و ارتباط آنها با هم نزدیکتر گردد.

با تشکر

مدیریت سایت
منصور نوری دودران

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 10:0 | لینک  | 

بایرام یئلی چارداخلاری ییخاندا                     

نوروز گلی ، قارچیچکی ، چیخاندا

آغ  بولوتلار کوینکلرین سیخاندا

بیزدن ده بیر یاد ائلییه ن  ساغ اولسون

دردلریمیز قوی دیکلسین ، داغ اولسون

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

با سلام 

سال 1390 شمسی به تمام هم روستائیان مبارک باد . امیدوارم سال پر از موفقیتی را پیش رو داشته باشید

با تشکر مدیریت وبلاگ

منصور نوری دودران

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 18:10 | لینک  | 

نوروز در اردبيل؛ از آب گرم سردابه تا درياچه طبيعي نئور
زماني كه «تكم چي ها» در سطح شهرهاي استان اردبيل و بخصوص در روستاهاي آن به راه مي افتند و با آن صداهاي دلنشين نويد فرا رسيدن بهار و نوروز را مي دهند خنده بر لبان ساكنان اين منطقه مي نشيند. تكم چي ها پيك نوروز در اردبيل به شمار مي روند. تكم عروسك چوبي كوچكي است به شكل بز كه با پارچه هاي رنگي، زنگوله، سكه و آيينه زينت مي يابد. چوبي باريك به زير شكم عروسك متصل است كه انتهاي اين چوب هم از سوراخ وسط صفحه هاي چوبي مي گذرد. تكمچي با خواندن اشعاري، فرا رسيدن بهار را به مردم بشارت داده و مردم نيز در قبال اين شادماني، هديه هائي به تكمچي مي دهند.
    حركت تكمچي نشان دهنده فرا رسيدن نوروز است نشاني از آمدن بهار و رفتن سرما و زمستان است. و زمانيكه تكمچي، حركت دادن تكم آواز «سيزون بوتازه بايراموز مبارك» «آيوز، ايلوز، گونوز، هفته وز مبارك» (عيد تازه تان مبارك، ماه و سال و روز هفته هايتان مبارك) را سر مي دهند مردم حركت خود را براي استقبال از نوروز و ميهمانان نوروزي در سطح استان آغاز مي كنند.
    استان اردبيل داراي طبيعت زيبا و دل انگيزي است كه از اوايل بهار با چشم اندازهاي روح نواز و گل هاي رنگارنگ در دشت هاي سبز و كوهپايه هاي استوار دل هر گردشگري را مي نوازد و انسان را به روياهاي زيبا مي برد.
    تنوع اقليمي طبيعي در اردبيل از ويژگي هاي گردشگري اين استان در طبيعت گردي است. هر نقطه اي از اين استان جذابيت و ويژگي خاص و منحصر به فرد دارد. از برف و سرماي يخچال هاي سبلان تا منطقه جنگل فندقلو و مشه سويي، از جاليزهاي پارس آباد گرمسير تا باغها و كوهساره هاي خلخال سردسير، از آب گرم زيباي سردابه تا درياچه طبيعي نئور در كوه باغرو از شهر گردشگري سرعين تا پيچ و خم هاي جنگلي گردنه زيباي حيران در محور اردبيل، آستارا، از قلعه هاي تاريخي استان تا منطقه تفريحي چشمه بولاغلار در نير از درياچه شورابيل تا مجموعه بقعه شيخ صفي الدين اردبيلي و بازار سرپوشيده و تاريخي اردبيل همه و همه يك مجموعه از پديده هاي متنوع طبيعي است.اردبيل با اين همه زيبايي و مواهب خدادادي و با مجموعه اي از ديدني هاي طبيعي و ميراث هاي تاريخي در رديف يكي از نقاط ديدني و گردشگري ايران اسلامي است.
    اردبيل با اين ويژگي ها و با بهره بردن از درياچه هاي طبيعي، جنگل ها، تفرجگاه ها، مجتمع هاي تفريحي و آثار باستاني متعدد در انتظار مسافران نوروزي است.داشتن هواي پاك، سالم و عاري از هرگونه آلودگي يكي از نعمت هاي بزرگي است كه خداوند متعال نصيب اين منطقه كرده است. آنهايي كه در ايام تعطيلات نوروزي به اردبيل مسافرت مي كنند در طول مدت اقامت در منطقه ريه هاي خود را به تنفس از يك هواي پاك ميهمان مي كنند و بدون شك از وجود چنين هواي پاكي در اين منطقه شگفت زده مي شوند.
    وجود مواهب طبيعي و منابع خدادادي كه همه آنها در نوع خود بي نظير و يا كم نظير است موجب مي شود كه هر ساله تعداد قابل توجهي از هموطنان براي گذراندن تعطيلات نوروزي به استان اردبيل سفر كنند و از نعمت هاي موجود در اين منطقه بهره ببرند.

نويسنده: گزارش از: نادر پرستار خبرنگار كيهان در اردبيل

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 13:26 | لینک  | 

طي مراسمي با حضور رئيس اداره تبليغات اسلامي نمين ، هيئت امناءمسجد جامع روستاي دودران از توابع شهرستان نمين ساماندهي شد .

به گزارش روابط عمومي ادارده کل تبليغات اسلامي اردبيل ، در اين مراسم حجت الاسلام لطيف صالحي در سخناني به نقش مساجد در تاريخ اسلام اشاره کرد و افزود : مساجد از مهمترين پايگاههاي ديني و فرهنگي در جامعه بشمار مي آيند و رسيدگي به امور مساجد باعث رونق بخشي و پويايي فعاليتهاي مذهبي در اين مکانهاي مقدس مي شود .

وي ضمن اشاره به تاريخچه حضور وفعاليت بزرگان و ريش سفيدان در انجام امورات مساجد واماکن مذهبي ، افزود : از صدر اسلام واز زمان پيامبر اکرم (ص) افرادي مطمئن و شايسته بعنوان کارگزار فعاليتهاي مساجد از بين مردم انتخاب مي شدند که ضمن انجام کارهاي محوله ، نقش بسزايي را در جذب افراد به سوي مساجد داشتند .

در ادامه 7 نفر از ريش سفيدان روستاي دودران به عنوان هيئت امناء مسجد جامع اين روستا انتخاب شدند .

ابن مراسم دوشنبه 11 بهمن در روستاي دودران برگزار شد .

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 10:45 | لینک  | 

روستای دودران در سایت ویکی پدیا ثبت شد

کلیک کنید http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AF%D9%88%D8%AF%D8%B1%D8%A7%D9%86

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 11:28 | لینک  | 

طرح رها سازی و تکثیر مارال در تفرجگاه فندقلو شهرستان نمین در حال اجرا و علت آن حفاظت و تکثیر این نوع آهو در منطقه می باشد.

 

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 11:2 | لینک  | 

از کلیه دانش آموختگان روستا تقاضا می شود در صورت تمایل مشخصات خود (نام و نام خانوادگی - نام پدر - میزان تحصیلات و رشته تحصیلی - سوابق - و....)  را به همراه عکس خود جهت تکمیل بخش دانش آموختگان برای بنده به آدرس الکترونیکی : info@doudaran.ir ارسال نمائید.

با تشکر مدیر سایت
منصور نوری دودران

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 10:56 | لینک  | 

به اطلاع همه عزیزان میرسانم سایت روستای دودران راه اندازی شده و بزودی تکمیل خواهد شد

www.doudaran.ir

نوشته شده توسط منصور نوری دودران در ساعت 12:44 | لینک  |